MASKI 2017 – wyniki

Obejrzałem spektakle finałowe Ogólnopolskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych „Maski 2017” czujnym okiem jurora, ale i radosnym okiem usatysfakcjonowanego widza. Nie pamiętam finału na tak wysokim i wyrównanym poziomie, tak barwnego i zróżnicowanego w teatralnych poetykach. Moje koleżanki – jurorki i ja mieliśmy więc niełatwe zadanie. Werdykt nie nastręczył nam jednak specjalnych trudności i był jednogłośny.
Maski 2017 - plakat

Teatr „Talia” z Zespołu Szkół w Chrostkowie - zdjęcieLaureat głównej nagrody, „Złotej Maski”, teatr „Talia” z Zespołu Szkół w Chrostkowie pokazał przedstawienie w którym wszystkie elementy scenicznego rzemiosła stały na bardzo wysokim poziomie. Interesujący, świetnie zaadaptowany tekst, poruszający bardzo bliskie młodym ludziom problemy, precyzyjna, czytelna, „czysta” inscenizacja, bardzo dobre wykonanie zadania przez cały, bardzo wyrównany zespół z jedną poruszającą kreacją sceniczną. Cisza, jak makiem zasiał podczas całego spektaklu i burzliwa owacja po jego zakończeniu pokazały, że młoda widownia w pełni przyjęła płynące ze sceny przesłanie. Pani Anna Gołębiewska po raz kolejny udowodniła, że dobry teatr można tworzyć wszędzie. Nie tylko w renomowanej, wielkomiejskiej szkole, ale i w maleńkiej szkółce w niedużej gminie. Potrzebny jest tylko ktoś, kto potrafi swoją pasją, talentem, umiejętnościami młodych ludzi zarazić. Wystarczy wejść na stronę internetową chrostkowskiego Zespołu Szkół, by stwierdzić, że „Talia” od 15 lat realizuje spektakle, które przynoszą jej imponującą liczbę sukcesów na różnych przeglądach i festiwalach, a jednocześnie wykonuje kulturalną misję w niewielkiej, lokalnej społeczności.

Teatr „Bomba” z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krojczynie - zdjęcie„Bomba!” grupa teatralna z równie niewielkiej szkoły w Krojczynie (Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II), prowadzona przez pana Arkadiusza Wtulicha, pokazała spektakl, który poruszył widownię tragizmem i niezwykłą aktualnością podjętego tematu i jednocześnie zainteresował wielką precyzją ruchu scenicznego. Opiekun grupy jest człowiekiem, który pracuje z młodymi aktorami z ogromnym zaangażowaniem, umie przy tym korzystać z uwag o które zawsze prosi fachowców oceniających przedstawienia na różnych festiwalach i przeglądach. To cecha równie rzadka, co cenna.

 

 

 

Teatr „Bene Nati” z Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Lipnie - zdjęcieW grupie szkół średnich obejrzeliśmy trzy prezentacje. Pani Wanda Mróz, kolejna nauczycielka z wielką teatralną pasją i takimiż osiągnięciami, prowadząca Teatr „Bene Nati” w lipnowskim Liceum Ogólnokształcącym, tym razem pokazała spektakl kabaretowy. „Klimaty retro” urzekły i porwały widownię humorem, świetną muzyką, sprawną choreografią, feerią barw scenicznych kostiumów. Wykonawcy czuli się równie dobrze w apaszowskiej polce rodem z warszawskiej Pragi, jak w paryskim kankanie, ze swadą wprowadzali nas w świat żydowskich szmoncesów, wywołujących na widowni salwy śmiechu.

 

 

 

Teatr „Światło” z II L.O. im. Mikołaja Kopernika we Włocławku - zdjęcieTeatr „Światło” z II LO im. Mikołaja Kopernika we Włocławku, prowadzony przez panią Agnieszkę Wojciechowską, pokazał komedię Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. Okazało się po raz kolejny, że są utwory literackie, których czas się nie ima. Widownia reagowała śmiechem na dowcipny, niezwykle celny tekst Zapolskiej, a młodzi wykonawcy bawili się równie dobrze odgrywanymi postaciami. Reżyserka sprawnie prowadziła nas przez świat Dulskich, aktorzy kreowali czytelnych, naszkicowanych grubą charakterystyczną kreską bohaterów. Warto podkreślić, że pani Agnieszka jest jedną z pomysłodawczyń „Masek”, które zaczynały swą historię jako regionalny przegląd odbywający się w szkolnej sali gimnastycznej, a od kilku lat są imprezą ogólnopolską z finałem na profesjonalnej, teatralnej scenie.

 

 

Grupa Teatralna z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego we Włocławku - zdjęciePiąty finalista, „Grupa Teatralna z Baczyńskiego”, zespół z IV Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego we Włocławku, prowadzony przez panią Elżbietę Pawłowską, pokazał spektakl „Naprawdę jacy jesteśmy, nie wie nikt”. Młodzi ludzie poszukujący tożsamości, ukazujący złożoność człowieczych myśli i losów, podejmujący próbę ich uporządkowania, zapełnili scenę włocławskiego teatru. Reżyserka, korzystając z różnych środków scenicznych: słowa, piosenek, układów ruchowych i choreograficznych, spróbowała rozwiązać postawiony w tytule problem. Dzielnie sekundujący jej w tym dziele wykonawcy pokazali sporą sprawność we wspomnianych wyżej elementach scenicznych, a na szczególne wyróżnienie zasłużyła oprawa wokalna i dźwiękowa całości.

 

 

Jurorzy „Masek”: Katarzyna Anzorge – aktorka, Katarzyna Michalska – muzykolog, instruktorka teatralna i Jan Polak – aktor, reżyser teatralny przyznali następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce w kategorii gimnazjów i Grand Prix całego przeglądu „Złota Maska 2017” otrzymał teatr „Talia”
II miejsce w kategorii gimnazjów i specjalną nagrodę zespołową otrzymał teatr „Bomba!”
I miejsce w kategorii szkół średnich: teatr „Bene Nati”
II miejsce w kategorii szkół średnich: Teatr „Światło”
III miejsce w kategorii szkół średnich: „Grupa Teatralna z Baczyńskiego”
Nagrodę indywidualną otrzymała Małgorzata Borkowska z teatru „Talia”, a wyróżnienia indywidualne: Michał Domżalski z teatru „Światło” oraz Maja Kaczyńska i Natalia Mazurowicz z „Grupy Teatralnej z Baczyńskiego”.

Na koniec podziękowania. Dziękuję dyrekcji i nauczycielkom z II LO im. Mikołaja Kopernika za świetną współpracę, która zaowocowała bardzo udanym finałem „Masek”, sponsorom, którzy sprawili, że nagrody tegorocznego przeglądu były wyjątkowo okazałe, patronom honorowym i medialnym za wsparcie „Masek” i obecność na finałowych spektaklach i podsumowaniu przeglądu.

Jan Polak