XIII WFTDzG, dzień drugi – wieczór gospodarzy

28 czerwca o godz. 20.30 w ramach Wieczoru Gospodarzy swoje przedstawienie pt: „Chłopcy z Placu Broni” zaprezentował Teatr Skene, na które zapraszamy uczestników Festiwalu jak i mieszkańców Włocławka.

„Chłopcy z Placu Broni” - plakatPrzedstawienie „skeniaków” to adaptacja sceniczna znanej na całym świecie książki napisanej przez Forenca Molnara. Kanwę akcji stanowi spór o tytułowy plac. Wraz z rozwojem akcji Widz poznaje perypetie grupy chłopców walczących po obu stronach barykady. Zanurza się wraz z nimi w świat dziecięcych zabaw i fantazji, ale także uczestniczy w dręczących ich rozterkach i wyborach…
Plac Broni staje się, za sprawą teatralnych zabiegów, magiczną krainą, w której króluje dziecięca wyobraźnia, a sama walka chłopców o skrawek przestrzeni przeobraża się w istocie nie tylko w walkę o miejsce zabaw, symbolizujące „małą ojczyznę”, ale i o wyznawane wartości – takie jak przyjaźń, honor, walka o wspólne dobro, przebaczenia za zdradę, poczucie patriotyzmu czy lojalność wobec przyjaciół – czy wreszcie o samych siebie.
Kluczowym wątkiem, zarówno literackim, jak i scenicznej adaptacji jest postać Erna Nemeczka, chłopca, który w obronie własnych przekonań poświęca to co dlań najcenniejsze – życie.
W tym spektaklu reżyser tworzy sugestywną wizję świata widzianego oczyma dziecka, w którym swe miejsce ma nie tylko fantazja i beztroska, ale powiewają również flagi rodem ze świata dorosłych: zdrada, kłamstwo, śmierć…
Chłopcy z Placu Broni to przejmująca lekcja historii kładąca nacisk na pozytywne wartości takie jak prawda czy odwaga, która uruchamia wyobraźnię Widza i czyni to teatralne spotkanie niezapomnianym.