XI WFTDzG, dzień drugi festiwalu – pierwszy dzień prezentacji konkursowych

Za nami pierwszy dzień prezentacji konkursowych XI Wakacyjnego Festiwalu Teatrów Dziecięcych zza Granicy.

Do walki o zwycięstwo stanęły następujące zespoły: Teatr Lidziany z Litwy Teatr MiUD z Białorusi Teatr Nastolatek z Ukrainy Teatr Wędrówka z Litwy. Na włocławskiej scenie wystąpił także tegoroczny zwycięzca Ogólnopolskiego Przeglądu Małych Form teatralnych MASKI – Teatr Talia.

Teatr MiUD  -„Nie dziecięca historia” (BIAŁORUŚ)
Zespół przyjechał z małej miejscowości Swisłocz. Swoją teatralną przygodę rozpoczynali od jasełek wystawianych dla lokalnej publiczności. Dwa lata temu zostali uhonorowani wyróżnieniem, a podczas ubiegłorocznej edycji zdobyli nagrodę główną.
„Nie dziecięca historia”, to opowieść o miłości matki do dziecka; miłości, która nie zna granic.

Teatr LIDZIANY -„Na przystanku” (BIAŁORUŚ)
Zespół debiutuje na włocławskim Wakacyjnym Festiwalu Teatrów Dziecięcych zza Granicy. Jest teatrem przykościelnym, a w obecnym składzie działa zaledwie od roku.
W przedstawieniu „Na przystanku” starają się przybliżyć wszystkie typy ludzkiego temperamentu. Młodzi aktorzy wcielą się w postacie: choleryka, sangwinika, melancholika i flegmatyka.

Teatr TALIA – „Mewa” (POLSKA)
Zespół jest podczas tegorocznej edycji Festiwalu jedynym zespołem z Polski, który bierze udział w konkursie. Powstał w 2001 roku i od tego czasu nieprzerwanie działa przy Gimnazjum w Chrostkowie.
Młodzi wykonawcy zaprezentowali spektakl „Mewa”, do którego scenariusz powstał na podstawie opowiadania Richarda Bacha pod tym samym tytułem. Jest to opowieść o dążeniu do wolności i realizacji swoich pragnień wbrew wszelkim ograniczeniom.

Teatr WĘDRÓWKA – „Oskar i Pani Róża” (LITWA)
Teatr istnieje od 1999 roku, a w jego skład wchodzą uczniowie od klasy 1 do 12.  Zespół będąc wiernym swej nazwie dużo podróżuje i występuje. Swoje spektakle prezentował na wielu polskich przeglądach i konkursach, m.in. w Koszalinie, w Inowrocławiu, w Łomży, w Płocku, w Warszawie i oczywiście we Włocławku, gdzie to już dwukrotnie udało mu się zdobyć grand prix Wakacyjnego Festiwalu Teatrów Dziecięcych zza Granicy.
Spektakl pt. „Oskar i Pani Róża” Erica Emmanuela Schmitta, to historia nieuleczalnie chorego chłopca, któremu pozostało jedynie dwanaście dni na poznanie smaku życia i odkrycie jego najgłębszego sensu.

Teatr NASTOLATEK – „Mały Książę” (UKRAINA)
Teatr działa przy szkole nr 91, a tworzą go dzieci w wieku od 9 do 14 lat. Zespół został założony pięć lat temu. Grali w polskich i ukraińskich szkołach oraz okolicznych miejscowościach.
Na swój festiwalowy debiut wybrali utwór Antoine’a de Saint-Exupéry’ego pt. „Mały Książę”.

XI Wakacyjny Festiwal Teatrów Dziecięcych zza Granicy - plakat