XI WFTDzG, dzień trzeci festiwalu – drugi dzień prezentacji konkursowych

W piątek mogliśmy obejrzeć ostatnie prezentacje konkursowe WFTDzG.

To koniec artystycznych zmagań naszych zagranicznych gości. Drugiego dnia festiwalu na włocławskiej scenie zaprezentowało się aż 6 zespołów: Teatr Wesoła Szkoła z Ukrainy, Teatr Przyjaciele z Białorusi, Teatr MY z Ukrainy, Teatr Lidziany z Białorusi, Teatr Zaczarowana szkatułka z Ukrainy oraz Teatr Przyjaciele z Litwy. Na zakończenie ekscytującego dnia nasz dziecięcy Teatr Skene zaprezentował swój ostatni spektakl pt. „Cwaniaczek”.

Teatr WESOŁA SZKOŁA – „Imieniny Baby Jagi” (UKRAINA)
Działają przy Polskim Kulturalno-Oświatowym Towarzystwie „Zgoda”. Na włocławskim Festiwalu zadebiutowali w 2007 roku i od tamtego czasu regularnie przyjeżdżają do naszego miasta. Trzy lata temu zdobyli główną nagrodę za spektakl „Krawiec Niteczka”, a w zeszłym roku ich spektakl pt. „Król czasu” został uhonorowany trzecim miejscem.
Opiekunem zespołu jest Pani Eleonora Popowicz.

Teatr PRZYJACIELE – „Obrazki z życia Ongrodu” (BIAŁORUŚ)
Zespół był wielokrotnie wyróżniany podczas poprzednich festiwalowych edycji.
„Obrazki z życia Ongrodu”, to historyczna opowieść o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się w Grodnie. Przedstawienie zostało oparte na motywach utworów Elizy Orzeszkowej „Julianka”, „Nad Niemnem” i „Gloria Victis”. Aktorzy odgrywający poszczególne postaci posługują się na scenie oryginalną gwarą charakterystyczną dla Grodna w tamtym okresie.

Teatr ZACZAROWANA SZKATUŁKA – „Teatr Cieni w Krainie Czarów” (UKRAINA)
Teatr działa nieprzerwanie od 2002 roku przy Pałacu Młodzieży we Lwowie.
spektakl oparty jest na motywach utworu Lewisa Carrolla pt. „Alicja w Krainie Czarów”. Tło muzyczne spektaklu stanowi muzyka współczesnych kompozytorów muzyki filmowej: Michała Lorenca i Abela Korzeniowskiego.

Teatr MY – „Miłość do trzech pomarańczy” (UKRAINA)
Teatr istnieje od ponad trzydziestu lat, a jego opiekunem jest Pan Valery Sobecki. Zespół dba by jego repertuar był zróżnicowany i ciekawy dla widza. Spektakl Carlo Gozziego, utrzymany jest w konwencji komedii dell’arte.

Teatr PRZYJACIELE – „Laleczka z porcelany” (LITWA)
Przepustkę do Festiwalu zdobyli zajmując pierwsze miejsce w konkursie teatralnym organizowanym dla Rejonu Wileńskiego, gdzie zaprezentowali spektakl „Szczęśliwy Książę”.
Adaptacja utworu Agaty Parady „Laleczka z porcelany”, to psychologiczna opowieść o problemach współczesnej młodzieży.
Zdaniem opiekuna zespołu Pani Ireny Iljiny dzieci wchodzące w skład zespołu wyrosły z wcześniejszego bajkowego repertuaru i przyszedł w końcu czas na zmierzenie się z dużo poważniejszą problematyką.

Teatr LIDZIANY – „Nawrócenie” (BIAŁORUŚ)
W spektaklu, młodzi wykonawcy prezentują chrześcijańską wizję stworzenia świata. Stworzony przez Boga człowiek jest poddany próbie. Wodzony na pokuszenie upada i zatraca się w grzechu. Ratunku szuka w modlitwie…

XI Wakacyjny Festiwal Teatrów Dziecięcych zza Granicy - plakat