XII WFTDzG, dzień trzeci – drugi dzień prezentacji konkursowych

Drugi dzień prezentacji konkursowych oraz warsztatów przygotowanych dla młodych adeptów sztuki teatralnej, prowadzonych przez aktorkę Katarzynę Anzorge, oraz aktora i instruktora teatralnego, Pawła Ptaszkiewicza. XII WAKACYJNY FESTIWAL TEATRÓW DZIECIĘCYCH ZZA GARANICY - plakat

Tym razem  na scenie zaprezentują się: Teatr My ze Lwowa, Teatr Wesoła szkoła z Ukrainy, Teatr Szkic z Litwy, Teatr Przyjaciele z Białorusi, oraz  Teatr Talia z Polski

Teatr MY  – „To lubię” (UKRAINA)
Dwa lata temu obchodzili  swój jubileusz – 30-lecia istnienia. Mimo tak wielu przedstawień, które powstały na przełomie trzech dekad, nieprzerwanie dbają o to, żeby ich repertuar był zróżnicowany i ciekawy dla widza. W skład zespołu wchodzi dorastająca już młodzież w wieku 18 -20 lat.

Teatr WESOŁA SZKOŁA – „Kłopoty wróżki Pelagii” (UKRAINA)
Działają przy Polskim Kulturalno-Oświatowym Towarzystwie „Zgoda” w Borysławiu. Na włocławskim Festiwalu zadebiutowali w 2007 roku i od tamtego czasu regularnie przyjeżdżają do naszego miasta. W 2013 zdobyli główną nagrodę za spektakl „Krawiec Niteczka”, a w 2015 ich spektakl pt. „Król czasu” został uhonorowany trzecim miejscem. Członkowie zespołu liczą  sobie od 8 do 14 lat. Opiekunem zespołu jest Pani Eleonora Popowicz.

Teatr SZKIC –  „Oddalenia” (LITWA)
Jest to  zespół, działającym przy Szkole Szymona Konarskiego w Wilnie.
Został założony  w 2001 r. przez p. Beatę Kowalewską, nauczyciela historii, która jak twierdzi: zawodowo jest daleka od teatru. Ale czasami nie trzeba mieć specjalistycznego wykształcenia by tworzyć sztukę z pasją i zamiłowaniem. Efekty są widoczne, gdyż zespół był wielokrotnie nagradzany.

Teatr PRZYJACIELE –  „Bajka o smutnym osiołku” (BIAŁORUŚ)
Zespół powstał piętnaście lat temu, przy szkole średniej w Porzecze niedaleko Grodna.  Opiekunką zespołu jest pani Irena Małafiejewa – Przybyłowska, nauczyciel klas początkowych.

Teatr TALIA –  „ Babett kłamie” (POLSKA)
Teatr działa przy Zespole Szkół w Chrostkowie, nieprzerwanie już od 16 lat.
Swoją nazwę zawdzięcza po części repertuarowi jaki grają, a mianowicie komediom i  został opatrzony imieniem muzy tego gatunku.
Od lat zdobywa wielkie sukcesy na przeglądach i festiwalach w Polsce. m. in. na  Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych MASKI , który organizowany jest przez  II Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika oraz Teatr impresaryjny im. W. Gniazdowskiego we Włocławku. Na festiwalu teatrów dziecięcych zza granicy, już trzeci raz.  Za pierwszym razem w 2008 r.  nagroda specjalna za spektakl „Sądny dzień”, a  w 2016 spektakl „Mewa” otrzymał równorzędną I nagrodę